Hasznos tanácsok > A felmondásról közérthetően
A felmondásról közérthetően
2015.02.20.A felmondásról közérthetően
A munkaviszonyt a munkavállaló és a munkáltató egyaránt megszüntetheti felmondással, azonban különbség van a határozott és a határozatlan idejű munkaviszony esetén közölt felmondás, a felmondási idő tartama, a végkielégítésre jogosultság, továbbá az indokolási kötelezettség között. Összefoglaltuk.
Felmondással a határozott és határozatlan idejű munkaviszony egyaránt megszüntethető.
A felmondást a munkáltató köteles indokolni, egyúttal a munkavállalót tájékoztatnia kell arról, hogy amennyiben vitatja a felmondás indokának valóságát vagy okszerűségét, munkaügyi bírósághoz fordulhat.
A felmondás indoka csak a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával (például a munkavállaló megszegi a munkáltató utasításait), képességével (például egészségügyi vagy szakmai alkalmatlanság), vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet (például átszervezés, minőségi csere, létszámcsökkentés). Az indokolás elmaradhat, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül.
Fontos: felmondani a munkáltató részéről csak írásban lehet, a felmondást a munkavállalóval alá kell iratni ! Ha a munkavállaló megtagadja a felmondás átvételét (aláírását) akkar még az nap postai úton fel kell neki adni !
Nem lehet felmondani:
A felmondási tilalmak kizárják a munkáltató felmondási jogának gyakorlását (ezek a várandósság; a szülési szabadság; a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság; a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés; a nő jogszabály szerinti, emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónapnak a tartama).
Fel lehet mondani, de a felmondási idő tolódik:
A felmondás közölhető a betegség miatti keresőképtelenség, a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség, a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság idején is, azonban a felmondási idő csak ezek elteltével kezdődhet el (betegség esetén legkésőbb a betegszabadság lejártát követő egy év multával). Ezekben az esetekben tehát a munkáltató joggyakorlása nem tilalmazott, azonban annak következménye (munkaviszony megszűnése) nem következik be, mivel a felmondási idő csak a törvényben rögzített okok megszűnte után kezdődhet el.
Akiknek nem lehet felmondani:
Egyes munkavállalóknak bizonyos indokokkal nem lehet felmondani, illetve a felmondás előtt más állást kell felajánlani részükre (védett korúak, a háromévesnél fiatalabb gyermeket nevelő anyák, illetve ilyen gyermeket egyedül nevelő apák, a rehabilitációs ellátásban vagy rehabilitációs járadékban részesülő munkavállalók).
Nem jár végkielégítés:
Abban az esetben, ha a munkáltató a felmondást a munkavállaló képességeire, illetve magatartásával összefüggő okra alapítja, a munkavállaló nem jogosult végkielégítésre.
Felmondási idő és szabadság:
A felmondási idő mértéke harminc nap, mely a munkáltatónál munkaviszonyban töltött idő arányában meghosszabbodik. A munkáltató köteles legalább a felmondási idő felére mentesíteni a munkavállalót a munkavégzési kötelezettség alól. A kötelező munkavégzés terhére jogszerűen adható ki szabadság.
Felmondás, a felmondási idő alatt:
A munkáltató a felmondás közlését követően, a felmondási idő alatt is élhet azonnali hatályú felmondással. Ebben az esetben a munkaviszonyt az azonnali hatályú felmondás szünteti meg, így a felmondást tartalmazó jognyilatkozathoz már nem fűződik munkaviszonyt megszüntető joghatás (nem jár végkielégítés, és a felmondási idő arányos része sem).
Nem kell indokolni:
A munkavállaló határozatlan idejű munkaviszonyának felmondását nem köteles indokolni. Lényeges, hogy a felmondásnak a munkavállaló irányában munkáltatói jogkört gyakorló szerv vagy személy felé kell megtörténnie. A munkavállaló a felmondása esetén nem jogosult végkielégítésre, a felmondási ideje minden esetben harminc nap, mely teljes idejét köteles munkában tölteni (kivéve, ha attól eltekint a munkáltató). Abban az esetben, ha nem tölti le a felmondási idejét, jogellenes munkaviszony megszüntetésről beszélünk, mely jogkövetkezményeként a bíróság kötelezi a munkavállalót a rá irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeg megfizetésére.
Amikor nem hosszabbodik meg a felmondási idő a táppénz idejével:
Az előfordulhat, hogy a munkavállaló a felmondási idő teljes tartamában, vagy annak egy részében keresőképtelen lesz, azonban ezzel nem hosszabbodik meg a felmondási idő.
Munkavállaló felmondása határozott idejű szerződésnél:
Amennyiben a munkavállaló kívánja megszüntetni a határozott időtartamú munkaviszonyát, abban az esetben őt is terheli az indokolási kötelezettség. Az indok csak olyan lehet, amely számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy a körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna. Ilyen okok elsősorban a munkavállaló magánéleti, személyi, családi körülményeiben bekövetkezett okok (példákul hozzátartozó ápolása), a munkavállaló egészségi állapotával kapcsolatosan felmerült okok. Ezen indokok valóságát és okszerűségét a munkavállaló köteles bizonyítani.
-
Az őstermelő
2016.08.25.Ez egy teljesebb, de természetesen nem teljes körű leírás az őstermelői vállalkozási formáról.
Elolvasom » -
Összefoglaló a behívásos munkaviszonyról
2016.08.22.Rövid összefoglaló a behívásos munkaviszonyról kérdés-felelet formában
Elolvasom » -
Ha gyermeked született: ilyen ellátások járnak, és hogyan igényeld őket
2015.11.02.Rövid, közérthető összefoglaló a gyermekvállaláshoz kapcsolódó ellátásokról, és azok igényléáséről
Elolvasom » -
Az egyéni válallkozás, a GYED és a többiek
2015.09.25.Az egyéni vállalkozás folytatása és a járulékfizetés CSED (korábban Tgyás) GYED GYES és GYET mellett
Elolvasom » -
Munka és pihenő
2015.09.09.A munka- és a pihenőidő szabályai 2012. július 1. napjától az új munka törvénykönyve megváltoztatta. Most már nem csupán a 40 órás munkahetet nem vésik kőbe, adott esetben a munkavállaló akár heti 72 óránál többet is dolgozhat.
Elolvasom »